image

Sprey poliüretan ve Poliüretan Köpük Nedir ?

Piyasada sprey köpük olarak iki tip ürün bulunuyor gibi gözükse de aslında her ikisinin de içeriği Sprey poliüretan ve Poliüretan köpükle aynı şeydir. İlki kısa kullanım sağlayan aesonol tüp şeklinde satılan ürünlerdir, bu ürün yalıtım sağlamaz daha çok boşlukların doldurulmasında kullanılırlar.  500gr ile 900 gr arasında değişmektedir. Kullanımını sağlayan malzeme değişse de içerik olarak poliüretan köpükle aynı malzemeyi barındırır. Fiyatları genleşme özelliklerine ve Euro bazına göre farklılık göstermektedir.

Binanın dış yalıtımı, çatısı için yani büyük alanlarda kullanılan Sprey poliüretan ve Poliüretan köpük  uygulama yeri ve mevsimine göre değişmekle birlikte uygulanacak alanın özelliğine göre metrekare ve kilo hesabı olarak yapılır. Günde 500 ile 1,500m2 alanın ısı yalıtım kaplaması yapılabilir. Ayrıca fiyatlar euro endeksli olup, küresel ekonomiye bağlı olduğundan değişiklik gösterebilmektedir. Bundan dolayı çoğu firma internette fiyat belirtmekten kaçınmaktadır. Çünkü fiyatlar sürekli farklılık gösterebilmektedir. Uygulanacak alan düz zemin ise, metrekare başı fiyat alınır.

Metre kare başına yaklaşık olarak;

 • 3cm kalınlığında uygulanan bir köpük 1.5kg,
 • 4cm kalınlığında ürün 2 kg hammadde harcarken,
 • 5cm kalınlığı olan ürün m2 başına 2.5kg köpük harcamaktadır.

Yaklaşık kg başına kullanılan ürünün kalınlığı bölgedeki iklim koşullarına göre değişmektedir.

Örneğin; Ege bölgesinde 3cm uygulanırken,

Karadeniz bölgesinde 4cm,

Doğu Karadeniz’de 5cm kalınlık uygulanabilmektedir.

Metrekare olarak hesaplanması zor olan, düz olmayan, çok girintili çıkıntılı alanlarda uygulanacak alana kaç kg gidecekse kilogram başına fiyat alınmaktadır. Yani ürün önce uygulanır, kaç kg gittiğine bakılır, sonra kg başına size belirtilen fiyatla çarpılarak maliyet hesaplanmaktadır. Ürünü alırken düşük ve yüksek yoğunluklu ürün olmasına ve cm cinsinden kalınlığına dikkat edilerek alınmalıdır. Bazı sitelerde yüksek ve düşük yoğunlukta ürünler aynı fiyata verilmesi veya ürün kalınlığının göz ardı edilerek uygulanması kalite açısından kafa karıştırıcı olabilmektedir. Uygulanan alanlardan alınan köpük parçaları size yoğunluk hakkında bilgi sahibi yapabilmektedir. Ayrıca poliüretan köpük yapacak firmanın mutlaka siz aradığınızda gelip alanın ölçümünü yapıp size ona göre fiyat vermesi gerekmektedir.

Sprey köpük Avrupa da 40 senedir kullanılırken, ülkemizde bina ve çatı yalıtımlarında kullanılması 15 senedir yaygınlaşmaya başlamıştır. Yeni ürün olduğu için fazla kişi tarafından bilinmemektedir. Diğer yalıtım malzemelerinin fazla süre ve fazla malzeme ile yaptığı işi tek bir malzeme ile ve %100 koruma sağlayarak hızlı şekilde yapmaktadır. Maalesef ki ülkemizde yeni çıkan ürünlerin hemen kopyası yapılıp vatandaşlarımız kandırılabilmektedir. Onun için Metrekare veya kilogram başına 50 kuruştan daha az fiyat veren firmalara güvenip kar edeceğinizi düşünürken zarara uğrayabilirsiniz. İlk yaptırırken pahalı olduğunu düşündüğünüz ürün size uzun ömürlü ve düşük fatura ile kar sağlarken, ucuz ürün ileride bakım gerektirecek, yüksek fatura olarak size geri dönecektir.

Doğru, etkin, kandırılmadan ve uzun süre kullanımlı yalıtım için Sprey poliüretan ve Poliüretan köpük konusunda profesyonel firmalara danışmakta ve yardım almakta fayda vardır. Yapacak firma kurumsal olmalı, çalışanlarının sertifikası olmalıdır. Çevrede yapılmış işlerinin olmasında ve bu uygulamayı yaptırmış kişilerden bilgi toplamakta fayda vardır. Bazı firmalar genleşme olayını hesaba katmaksızın uygulama yapmakta buda size ısı yalıtımsız bir binayı ve boşa giden parayı geride bırakmaktadır. Yani fiyat odaklı değil kalite odaklı araştırma yapmak daha doğru olacaktır.

          Sprey poliüretan ve Poliüretan köpük dünya genelinde en çok tercih edilen ve insanlar tarafından kabul görmüş en iyi ısı yalıtım malzemesidir. Geçmişten günümüze birçok yalıtım ürünleri yapılarda kullanılmış olup istenilen kaliteye ve ısı verimine ulaşamamıştır. Sprey poliüretan ömürlük yalıtım olarak ta bilinmektedir. Isı verimliliği konusunda çeşitli seminerler ve toplantılar yapılmakta olup, bunların en önemlisi küresel ekonomiye dikkat çekmek evlerimizde ve işyerlerimizde tasarruflu cihazlar kullanmak, ısıyı muhafaza etmek, çevre kirliliğini önlemek ve en iyi tasarrufu sağlamayan ürünleri tercih etmek. Sprey poliüretan ve Poliüretan köpük insanların yıllarca arayış içerisine girdiği ısı kaybı ve tasarruf konusunda cevap bulduğu en iyi ısı yalıtım ürünüdür. Küresel ekonominin günümüz şartlarında hızla değişkenlik göstermesi alım gücünü zorlamakta olup, doğru yalıtım ürününü tercih edip uzun yıllar kullanma konusunda bilinçlendirmektedir.

Sprey poliüretan ve Poliüretan köpük kullanım alanları olukça fazladır bunlar;

 • Ahşap evler,
 • Besi çiftlikleri,
 • Soğuk hava depoları,
 • Bodrum ve Çatı tavan,
 • Kurutma odaları,
 • Mantar çiftlikleri,
 • Trapez ve Atermit çatılar,
 • Dış cepheler

00.22 ısı iletkenlik kat sayısına sahip olan dünyadaki rakiplerine açık ara fark ile oldukça iddaalıdır. Köpük izolasyonunda en önemli unsur doğru malzemeyi doğru yerde kullanmaktır. Sprey poliüretan ve Poliüretan köpük yaptırmadan önce detaylı bilgi alınmalı standartlara uygun yoğunluk tercih edilmelidir. Fiyat araştırması yaparken mutlaka fiyat odaklı değil kalite odaklı olunmalıdır aksi takdirde uyguna yaptırdığınız yalıtım verim alamayarak size pahalıya gelmektedir.

    Sprey poliüretan uzun ömürlüdür, üzerinde yürünebilir, boyanabilir, eşya koyulabilir, haşere ve kemirgen barındırmaz, koku yapmaz, tozmaz, alev almaz, uygulandığı yüzeyi korozyona ve çürümeye karşı korur, ısıyı muhafaza eder, ısı tasarrufu sağlar.

Bize yaptırdığınız köpük yalıtımı 1-2 yıl gibi kısa süre içerisinde ısı tasarrufu sağlayarak ödediğiniz uygulama maliyetini amorti etmiş olacaktır.