image

Sprey poliüretan köpük

     Sprey poliüretan köpük dünya genelinde büyük bir yere sahip tartışmasız en çok tercih edilen ısı yalıtım ürünü olmuştur. Avrupada başlayan bu teknolojik izolasyon ürün, ardından teknolojinin gelişmesi ile birlikte enerji verimliliğinin ön plana çıkması ve insanların alternatif yollara başvurması ile beraber Türkiye pazarında kendine önemli bir yer bulmuştur. Sprey poliüretan köpük yalıtımı profesyonel makina yardımı ile beraber yüksek basınç kullanarak püskürtme olarak uygulanmaktadır.

Hava yardımıyla köpürüp sertleşen, Poliolve ve izosiyanürt denen iki kimyasal malzemenin karıştırılmasıyla elde edilir. Köpük olarak genişletilerek veya levha, sandviç panel, boru kesitleri olarak üretilerek kullanılan ısı yalıtım malzemelerindendir. Çatılarda kullanıldıkları zaman mutlaka koruma altına alınmalı ve malzeme uygunluğu çatıya göre seçilmelidir. Zira çatılar UV ışınlarına daha çok maruz kalmaktadır. Onun haricinde kullanıldığı alanlarda esnek bir yapıya sahiptirler.

Yanmazlık sınıfı B1 ve B2’dir. Buda zor alevlenici derecesinde olduğundan binanıza yangından koruma sağlar. Biyolojik yapısı dayanıklıdır, çürüme yapmaz bir malzemedir. Ayrıca kimyasallara maruz kaldığında dayanıklılık gösterir. Fizikokimyasal bağlarla katı yüzeylere yapışan kapiler su ve toprak taneciğinin üzerinde tutunan higroskopik su gibi maddelerden oluşmadığı için içerisine su almaz bir malzemedir. Bu da size sağladığı su yalıtımının kalitesini artırmaktadır. 0,021 ila 0,040W ısı iletim kat sayısı bulunmaktadır. Buharı geçirgenliği 3-8 arasındadır. 120derece sıcaklığa kadar dayanıklılık göstermektedir. Herhangi bir darbe aldığında boyutsal değişikliğe uğramadığı gibi uygulandığı yüzeyide fiziki darbelere karşı korumaktadır. Kopma ve çekmeye dayanıklılığı yüksektir.

Eğer uygulanacak alanda kir, yağ, boya vs. gibi kaplama varsa mutlaka önceden kaldırılır. Çünkü bu maddeler aderansı(tutunmayı) azaltır. Beton, şap, kireçsiz sıva gibi sağlam yüzeylere direk uygulanır. Hafif pürüzlü bir yüzeye uygulanır. Eğer yüzeyde delikler mevcutsa doldurulur. Eğer yüzey çimento esaslıysa 24 saat önceden nemlendirme işlemi yapılır. Daha sonra işleme 2 saat kala tekrar suya doydurularak nemlendirilir. Fakat suya doydururken göl şeklinde olan kısımlar olmamasına dikkat edilmelidir. Sonra yüzey astarlanır. İşlem yapılacak bölge hazır hale getirilmiş olur.

Günümüzün en gelişmiş en son teknoloji ısı yalıtım malzemelerindendir. Köpük şeklinde uygulandığı için ek yeri olmaz, ısı köprüsüne izin vermez. Bununla yüksek yoğunluğu bize sadece ısı yalıtımı değil, ses ve su yalıtımı da sağlamaktadır. Uygulandığı yüzeyi elektrokimyasal reaksiyonlardan korur. Uygulanırken kolay uygulanmasıyla işçi ve zamandan tasarruf sağlarken ayrıca yerinde uygulandığı için nakliyeden tasarruf sağlamaktadır. Bunlarla birlikte ısıtma ve soğutma enerjisinden büyük tasarruf sağlar. Uygulandığı yüzeyin yer veya duvar olması fark etmemektedir. Mükemmel yapıştığı yüzeyler atermit, oluklu levha, trapez sac olarak sayılabilir. Isı iletim kat sayısı 0,023W/mK 'dır, bu değer oldukça düşüktür. Yani emdiği ısıyı içine hapseder diğer tarafa geçirmez. Toplam olarak uygulanıp hazır hale gelmesi 3 gündür. Madde şeklinde sıralayacak olursak;

     Günümüzde iklimlerin değişmesi sıcak ve soğuk farklarının artması coğrafi bölgelere göre kalınlık hesabı yapılmaktadır. Standart olarak ılıman bölgelerde 2,5 - 3 cm aralığında olması yeterli olmakla beraber, kışları sert geçen ve kış ayları uzun süren bölgelerde 4 - 5 Cm aralığında olmasını önermekteyiz. Kullanılan malzeme kalitesi mutlaka uygulama yapan firmaya sorulmalıdır, uygulama şirketleri arasında çokça kullanılan 28 - 30 yoğunluklu ürün tercih edilmelidir. Kesinlikle ucuz ve kalitesiz ürünleri tercih etmeyiz. Fiyat araştırması yaparken mutlaka fiyat odaklı değil kalite odaklı olunmalıdır aksi takdirde uyguna yaptırdığınız yalıtım ürününden verim alamayarak size pahalıya gelebilir.

    Sprey poliüretan köpük uygulama sistemi zemine püskürtme yapıldığı andan itibaren 3 - 5 saniye gibi kısa bir süre içerisinde reaksiyona girerek donmaktadır. Her türlü zemine kolaylıkla ve kaliteli bir şekilde yapışma sağlamaktadır. Isı verimliliği konusunda Dünya'da birinci sırada olup ısı iletkenlik kat sayısı 00,20 - 00,22 aralığındadır. Sprey poliüretan köpük yapıların her alanında güvenle kullanılmakta olup çokça tercih edilmektedir. En büyük avantajları hızlı uygulanması, alev almaz, hafiftir ağırlık yapmaz, haşere barındırmaz, sıcak soğuk geçirmez, üzeri boyanabilir ve rahatlıkla üzerinde gezilebilir. 

     Ahşap ev, Çatı, Tavan, Bodrum kat, Soğuk hava deposu, Trapez sac, Besi çiftlikleri, Halı kurutma odası, Beton zemin üzeri gibi birçok yere güvenle uygulanmaktadır. Yüksek gelen doğalgaz faturalarından kurtulmak ve gerçekten ısınmak istiyorsanız bizi Türkiye’nin her yerinden arayabilir mesajla bilgi desteği alabilirsiniz. Bu konforu evinizde yaşamak ve yaşatmak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Sprey poliüretan köpüğün avantajları;

 • Yanmazlık özelliğine sahiptir alev yürütmez b2 yanmazlık sınıfı sertifikalıdır.
 • Enerji tasarrufu konusunda dünyadaki en iyi yalıtım malzemesidir.
 • Uygulama kalınlığına bağlı olarak %50-%60 ısı tasarrufu sağlar.
 • Nem, küf ve korozyona karşı dayanıklıdır.
 • Haşere ve kemirgen barındırmaz.
 • Yangın sırasında alev alarak yangını tetiklemez.
 • Ahşap, Metal, Plastik, Beton ve tüm yüzeylere %100 yapışır
 • Üzerinde rahatlıkla yürünebilir, üzerine eşya koyulabilir.
 • Ek yeri olmadan yekpare bir üründür.
 • Uygulama yerine göre günlük 500-1000 m2 arasında uygulama yapılmaktadır
 • Bina oturmalarına cevap verir. Buhar difüzyonu vardır. (u=55)
 • Darbelere karşı dayanıklıdır. Uygulandığı yüzeyi de koruma altına alır.
 • Zamandan, nakliyeden, faturalardan tasarruf sağlar.
 • Tüm yüzeylere %100 yapışır.
 • Yanmış olsa damlama yapmaz kimyasal maddelere karşı da dayanıklılığı vardır.
 • 40kg yoğunluğunda olup istenilen her kalınlıkta uygulanabilir.
 • Klasik izolasyon malzemelerinin yanında 2 kat daha iyi izolasyon sağlar.
 • Bina ve duvarların nefes almasını sağlar.
 • Su ile temas ederse çürümez ve koku yapmaz.

Sprey poliüretan köpük bu kadar geniş kullanım alanına sahip olup %100 yalıtım yapan tek üründür diyebiliriz. Daha önce yalıtım malzemesi olarak ismini duymamış olmanız çok normaldir. Çünkü bu malzeme ülkemizde yeni yaygınlaşmaya başlamıştır. Uzun yıllar boyu kuşaktan aktarılan bu mesleği en iyi ve tam yalıtım sağlayacak şekilde yapmaya çalışan firmamız, geçmişte olduğu gibi şimdide yalıtım konusunda yenilikleri takip eden ve öğrenen bir firmadır. Firmamız sprey poliüretan köpükle çatı yalıtımı hizmetini sunan sayılı firmalardandır. Bu konuda işini titizlikle yapan, deneyimli elemanlarımızla bir telefon kadar yakınınızdayız.

 

⇒ Bize yaptırdığınız sprey poliüretan köpük yalıtımı 1-2 yıl gibi kısa süre içerisinde ısı tasarrufu sağlayarak ödediğiniz uygulama maliyetini amorti etmiş olacaktır. Sprey poliüretan köpük yalıtımı yaptırmadan önce bizimle mutlaka iletişime geçerek avantajlı fiyatlardan faydalanabilirsiniz.