image

        Özellikle iklimin sıcak olduğu bölgelerde binaların çatı katlarının teras şeklinde olduğu gözümüze çarpar. Özellikle bu binalarda ısı, nem ve su yalıtımı iyi yapılmadığı taktirde bina açısından büyük sorunlar ortaya çıkmaktadır. Terasın izolasyonunu yaptırmak; bina zemininizi korur, ısınma maliyetinizi azaltır, drenaj sistemi ile su miktarındaki azalmayla yapılan yalıtım sayesinde suyun buharlaşmasıyla doğaya geri dönüşüm sağlar, bu alanların yalıtımı sağlanarak boş alan israfı önlenmiş olup, kullanılabilen alanlara çevrilebilir hatta yeşillendirilerek doğaya katkı sağlanabilir.

Teras İzolasyonu denilince Aydın İzolasyon Patentli Alman Ürünü Su Yalıtım Solüsyonu Akla Gelmektedir. Bu ürün sayesinde terasınızda bulunan fayansları ve betonları kırmadan dökmeden profesyonel yöntemler kullanarak su yalıtımı yapılmasına olanak sağlamaktadır. Yapacağımız su yalıtımı sayesinde hem zamandan tasarruf hem de ömürlük yalıtıma kavuşacaksınız. Bu yalıtım solüsyonu zeminde bulunan materyale işleyerek yüzeysel değil derinlemesine bir yalıtım sağlamaktadır. Sizlerde kesin çözüm ve kalite hizmet için ekibimizden destek alabilirsiniz.

Diğer Teras Su İzolasyon & Yalıtım Ürünleri;

  • Öncelikle izolasyonu yapılacak terasın eski işlem görmüş zemini kaldırılır. Şap denen beton kısma kadar sökülür. Pimaşlar komple sökülüp yenilenir. Zemine çift bileşenli iki kat izolasyon karışımı sürülür. 6 saat kurumaya bırakılır. Su kaçağı problemi yaşanmaması için meyilli şekilde şap atılır. Kuruduktan sonra yatay ve dikey olacak şekilde izolasyon malzemesi uygulanır. Teras fayans döşemeye hazır hale gelmiş olur. Çatılarda kullanılan fayanslar ev içerisindeki fayanslara göre farklı olup ısıya ve doğa koşullarına dayanıklıdır. Teras izolasyonu denilince akla üzerinde gezilebilen ve gezilemeyen olmak üzere iki seçenek gelir. Bu ayrım önemlidir çünkü yapılan bu ayrıma göre yalıtım malzemesi değişmektedir.

 

  • Üzerinde gezilebilen teras çatılarda ısı yalıtım malzemesi olarak iklime göre kalınlık seçeneği olan polistiren köpük ısı yalıtım levhaları veya sprey poliüretan köpük kullanılabilir. Su ve nem yalıtımı yapılmak istendiğinde polimer bitümlü örtüler, sentetik örtüler ve sürme su yalıtım malzemeleri kullanılabilmektedir. Polimer bitümlü membranlar sıcaklığa olan dayanıklılığına göre “elastometrik” ve “plastometrik” olmak üzere ikiye ayrılır. Elastometrik olanlar sıcak asfalt ile uygulanabilir. Plastometrik olanlar ise şalümo alevi ile ısıtılarak uygulanabilir. Sürme esaslı uygulanabilen su yalıtım malzemesi ise, poliüretan reçine esaslı, nem kürlü ve solvent içeren, aşınmaya karşı dayanıklı, sıcak soğuk farklarına dayanıklı olan, uygulanması kolay sürülebilir yalıtım malzemeleridir.

 

  • Üzerinde gezilemeyen çatılarda extrüde polistiren (XPS), genleştirilmiş polistren (EPS) veya mineral yünler ve poliüretan gibi çeşitli malzemeler kullanılabilmektedir. XPS; hammaddesi polistirendir. İstenilen kalınlıkta teras çatılara uygulanabilir. Homojendir. EPS; petrol hammaddesidir. Kapalı gözenekli köpük halinde sert bir yalıtım malzemesidir. Çevre dostu bir yalıtım malzemesidir. Isı ve ses yalıtımın da yoğun şekilde kullanılmaktadır. Kolay uygulanabilir. Su yalıtımı olarak sürülebilen ve serilebilen olarak ikiye ayrılır. Su yalıtım malzemeleri hem üzerinde gezilen hem de gezilemeyen teraslar için uygundur. Aralarında uygulama açısından fark vardır. En üst tabakaya çakıl dökülür. Bundan dolayı terasınızın yalıtımını bu işi bilen doğru uygulayan kişilere teslim etmekte fayda bulunmaktadır.

 

  • Bir çatı için üzerinde gezilsin gezilmesin en önemli yalıtım su yalıtımıdır. Zira yağmur ve kar gibi olumsuz hava koşullarını evimizin içerisinde hissetmek istemiyorsak uzun soluklu bir çözüm bulmak bizi ömür boyu rahat ettirmektedir. Bazen geçici ve ucuz çözümler uygulasa da bu çözümler binayı yıpratmakta ve kısa vadede bizi tekrar yalıtım yamaya zorlamaktadır. Su yalıtım malzemelerini yukarıda sürülebilen ve serilebilen olmak üzere ikiye ayırmıştık. Biraz bu malzemelerden bahsedecek olursak;

 

  • Sürme esaslı su yalıtım malzemeleri; çimento esaslı, çimento-akrilik esaslı, akrilik esaslı, bitüm esaslı, bitüm çimento esaslı, poliüretan esaslı, MS polimer esaslı, poliürea esaslı olmak üzere sekize yarılmaktadır. Bunlar arasında akrilik esaslı malzemeler poliüretan esaslı malzemeler, MS polimer esaslı malzemeler çatı teraslar için daha uygundur.

Örtü esaslı yalıtım malzemeleri; Bitümlü membranlar ve sentetik örtüler olmak üzere iki kısımdır. Her ikisi de teras çatılarda kullanılabilmektedir.

Bu konuların yanında en önemli bir konu ise uygulanacak malzeme seçildikten sonra doğru ellere teslim etmektir. Doğru ellere teslim edilmeyen çatılarda çok yaygın olarak zamanla yağmurluk pimaşlarının içerisinde su beklemesiyle oluşan su kaçağı oluşmaktadır.  Firmanızın bu konuda size garanti vermesi gerekmektedir. Bunu çok az firma yapmaktadır.