Temel ve Perde Duvar Yalıtımı

Temel ve Perde duvar çevresinde yapılacak drenaj uygulamaları ancak yeraltı suyunun basıncını düşürmede etkili olur; betonun su geçirimsizlik katkıları ile hazırlanması ise tam bir su yalıtımı sağlamaz. Yalıtılmamış yüzeylerden betonarmenin bünyesine girecek su, çelik donatıda korozyona sebep olup, sonrasında yapının ömrünü kısaltacak sonuçlar doğurur. İç mekanlarda oluşacak rutubet, aynı zamanda yaşam konforunu da olumsuz yönde etkiler. Likit membran su yalıtımı ile dışarıdan bohçalama yöntemiyle yapılacak su yalıtım uygulaması tüm bu olumsuzlukların önlenmesini sağlar. Temel ve Perde Duvarların yalıtımında sprey likit membran uygulaması yapmaktayız.

Temel ve Perde Yalıtımı Çözümü

Yüzey hazırlığı

1- Temel ve Perde için uygulama yapılacak yüzey, yapışmayı engelleyici kalıp yağı, çimento artığı vb. kalıntılardan ve gevşek parçalardan arındırılmş, temiz, düzgün ve sağlam olmalıdır. Yüzeylerin uygulama öncesinde dona maruz kalmadığından emin olunmalıdır. Ayrıca kullanılacak ürüne göre gerekli yüzey hazırlıkları yapılmış olmalıdır. 

2- İç ve dış köşelerin yuvarlatılması, sızdırmazlığın devamlılığının sağlanması için iç köşeler tamir harcı ile pahlanmalıdır. Dış köşeler ise mekanik yöntemler ile tıraşlanarak yuvarlatılmalıdır.

3- Yalıtım katmanı uygulaması

Temel ve Perde için kullanım talimatları doğrultusunda hazırlanan bitüm likit membran tüm yüzeye 2 kat halinde uygulanmalıdır. Çok gözenekli, bozuk ve delikli yüzeylerde, hava kabarcığı oluşumunu engellemek ve/veya yüzeyi düzeltmek amacıyla ana uygulama katları öncesinde sıyırma kat uygulaması yapılmalıdır. Uygulama sonrasında ulaşılması gereken kuru film  kalınlığı, min. tüketim miktarı ve kullanılması gerekli yardımcı malzemeler, yüzeyin maruz kalacağı  su basıncına göre değişmektedir.

4- Dilatasyon derzlerinin yalıtılması

Betonarme yapıdaki dilatasyon derzleri özel uygulama gerektiren noktalardır. Bu alanlarda hem yapı hareketliliğinin, hem de yalıtım katmanının devamlılığının sağlanması için dilatasyon yalıtım bantları kullanılmalıdır.

5- Koruma katmanı uygulaması

Bitüm likit membran yalıtım uygulaması yapılmış yüzeylerin toprak dolgusu sebebiyle zarar görmelerini engellemek amacıyla yüzeyler xps ısı yalıtım levhaları ile korunmalıdır..

Temel ve Perde Duvar Yalıtımı