Bodrum Kat Su ve Nem Yalıtımı

Bodrum katlar için rutubet yalıtım sistemi

Perde beton veya örme duvar olarak inşa edilmiş bodrum katlarında, bina inşaatı esnasında gerçekleştirilmemiş ya da hatalı veya eksik yapılmış yalıtım uygulaması sebebiyle zamanla duvar ve zeminlerde rutubet ve hatta su sızdırma problemleri oluşabilir.

Kış aylarında ve yağmur mevsiminde artacak problem, yüzeylerdeki boya ve diğer kaplamaların kabarmasına sebep olmakla birlikte, özellikle sağlık açısından olumsuz sonuçlar doğurur. Bu durum, bodrum duvar ve zeminlerinde negatif basınca dayanıklı su yalıtım harçları uygulaması ile önlenmelidir.

 

Yüzey hazırlığı

Yüzeyler, tüm tuz birikintileri, boya, kireç ve diğer tüm kaplamalar kazınarak çimento esaslı sağlam yüzeye ulaşıncaya kadar temizlenmeli ve yıkanmalıdır. Yalıtım katmanı uygulaması öncesinde yüzeyler su ile nemlendirilmelidir.

İç köşelerin pahlanması

Uygulama yapılmadan önce dikey ve yatay köşeler tamir harcı ile  pahlanmalıdır.

Yalıtım katmanı uygulaması

Kullanım talimatları doğrultusunda hazırlanan  su yalıtım malzemesini  tüm yüzeye uygulanmalıdır. Her bir katın uygulaması bir öncekine dik doğrultuda yapılmalıdır. 

Son kat uygulaması

Yalıtım katmanı uygulaması dolaşıma açık mekanlarda ve mekanik darbeler oluşabilecek yüzeylerde çıplak bırakılmamalı; şap, seramik kaplama, endüstriyel zemin kaplaması veya tesviye harcı ile korunmalıdır.

Bodrum Kat Su ve Nem Yalıtımı