Havuz Yalıtımı

Su tahliye delikleri, su girişleri, pencereler, beton yapıdaki duvar ve zemin birleşim yerleri gibi özel noktalar sızdırmazlık açısından zayıftır. Ayrıca betonarmede oluşabilecek çatlaklar da su sızıntısını kolaylaştırır. Havuz içi yüzeylerine yapılacak seramik türü kaplama uygulaması ise tek başına su yalıtımı sağlamaz. Bu nedenle, su basıncına dayanıklı etkin bir yalıtım uygulaması gerçekleştirilmelidir.

Yüzey hazırlığı

Uygulama öncesinde beton yüzey basınçlı su aracılığı ile tuz ve tozdan tamamen arındırılmalı, sağlam olmayan kesimler yüzeyden temizlenmelidir. Yalıtım katmanı uygulaması öncesinde yüzeyler su ile nemlendirilmelidir.

İç köşelerin pahlanması

Uygulama yapılmadan önce dikey ve yatay köşeler tamir harcı ile pahlanmalıdır.

Yalıtım katmanı uygulaması

Su yalıtım katmanı uygulaması için elastik su yalıtım harçları  kullanılmalıdır. Negatif su basıncına (zemin suyu basıncı) maruz kalacak yüzme havuzlarında pozitif su basıncı ile birlikte negatif su basıncına dayanıklı su yalıtım harcı kullanılmalıdır. Kullanım talimatları doğrultusunda hazırlanan yalıtım malzemesi tüm yüzeye 2 kat halinde uygulanmalıdır. Her bir kat bir öncekine dik doğrultuda olmalıdır.

Seramik ve derz dolgu uygulaması

Havuz iç yüzeylerinde yapılacak seramik uygulamasında, seramiklerin yapıştırılması için uygun ürün kullanılmalıdır. Seramik arası derz dolgu uygulamalarında kaliteli ürünler tercih edilmelidir.

Havuz Yalıtımı